یک منتقد سینما درباره «ایده اصلی»:حکایت جذاب و پرجزئیات یک توطئه گروهی

دوشنبه 28 مرداد 1398 ساعت 22:46

آرخه نیوز: یک منتقد سینما درباره «ایده اصلی»:حکایت جذاب و پرجزئیات یک توطئه گروهی
مازیار فکری ارشاد، منتقد مطرح سینما  نقدی بر «ایده اصلی» نوشته که بخش‌هایی از آن را می خوانید:
"ایده اصلی» می‌کوشد مانند تریلرهای خوش ساخت تجاری هالیوود فیلمی جذاب و سرگرم کننده باشد و در عین حال تنوع لوکیشن داشته باشد. در این امر هم بیش و کم موفق عمل کرده است. آزیتا موگویی با توجه به تجربه بالایش در حوزه تولید، فیلمی شسته رفته و استاندارد ساخته که هم تصاویر شکیل و زیبایی دارد، هم پیرنگ اولیه‌اش جذابیت لازم برای درگیر کردن ذهن مخاطب را دارد و هم داستانش در لوکیشن های متنوع (جزیره هندورابی، کیش، قبرس، اسپانیا و کانادا) می‌گذرد. به این ترتیب و برخلاف نمونه‌های اندک مشابه در سینمای ایران این فیلم شعور مخاطبش را دست کم نمی گیرد و شهامت آن را هم دارد که قصه کم و بیش پیچیده‌اش را برخلاف الگوهای کلیشه‌ای سینمای ما، تا حد امکان ساده نکند و هوش تماشاگرانش را اندکی به چالش بکشد.
«ایده اصلی» حکایت توصیف پرحوصله و سرشار از جزئیات یک توطئه دسته جمعی از چند نقطه دید است. در واقع فیلم مجموعه‌ای‌ست از دسیسه‌ها و کلک‌های پرشمار که عده‌ای به منظور ارضای جاه طلبی‌های حرفه‌ای خود ترتیب داده‌اند. از آن حکایت‌ها که آخرش با خود بگویی دست بالای دست بسیار است.
«#ایده‌_اصلی» در هربار روایت رخداد اصلی، مخاطبش را ناخواسته به موضوع قضاوت درباره نیت‌ها و آدمثها می‌اندازد و هربار هم اشتباه مخاطب در قضاوتش (قضاوت‌هایی بر پایه اطلاعات ارائه شده در فیلم) را به رخ می‌کشد.