درباره نمایش شپش: پیش روی تا مرز نیستی و مرگ

سه شنبه 29 مرداد 1398 ساعت 16:22

آرخه نیوز _ رضا آشفته: شپش برای آنهایی مناسب تر است که به چخوف علاقه دارد و یا در روال کمدی های کورش نریمانی در مقام یک نویسنده و کارگردان متفکر ایرانی می دانند او چاله میدانی عمل نمی کند بلکه همواره از بطن جامعه آمده و از بالا تا پایین را تا همین وسط ها و نزدیکی ها رصد کرده و می داند حتی در حاشیه و شهرستان هم چه خبر است بنابراین کورکورانه هم نمی نویسد و کار نمی کند... البته در شپش به بلوغی دست یافته که اگر ادامه دهد حتما به ترازبندی ها، قالب و چهارچوب دقیق تری در کمدی و طنز دست خواهد یافت.

نمایش «شپش» آنطور که در بروشور آن نیز آمده با نگاهی آزاد و کارگاهی به آثار انتشار یافته از چخوف و سایر آثار اقتباسی از داستان‌های کوتاه او، نوشته شده است.

کمدی شپش، قصه مردی مفلوک و کارمندی دون پایه است که قصد می‌کند در زندگی  پسر نابغه‌ی تازه بالغ‌اش، نقش مؤثر پدرانه داشته باشد، اما سیر اتفاقات خیلی سطحی و کوچک، او را تا مرگ و نیستی پیش می‌برد...

کوروش نریمانی بعد از ۳ سال دوری از تئاتر در سال 97 با اجرای نمایش «شپش» به صحنه تئاتر بازگشت، این نمایش که تولید تازه «تئاتر مستقل تهران» است بعد از گذشت ۱۰ ماه تمرین از ۲۴ تیرماه 97 در تئاتر مستقل تهران به روی صحنه رفت و امسال نیز با یک بازنگری و اضافه کردن سیامک صفری که یار دیرین نریمانی است، در نوفل لوشاتو این اجرا را یکبار دیگر و گویا با توان بیشتری در برابر مخاطبان حقیقی تئاتر به چالش می کشاند. 
کوروش نریمانی با نگارش و اجرای نمایش‌هایی همچون «والس مرده‌شوران‌»، «دن کامیلو»،‌ «شب‌های آوینیون»، «هتل پلازا»، «شوایک»، «هیپوفیز»، «جن‌گیر» و... و نگارش سریالهایی همچون «پایتخت ۲»، «باجناقها»، «مجتمع مسکونی فرج وفرخ» و ... یکی از هنرمندان فعال در عرصه تئاتر کمدی ایران است و همواره در این زمینه رشد کرده و هنوز هم می تواند یکی از بهترین باشد زیراکه شپش در اتکای با نیروهای جوان و بی ادعا زمینه ساز چنین فرآیندی است که می شود در شرایط دشوارتر به تمرین های بیشتر به روانی و سیالیت حضور در صحنه تاکید ورزید. 
بازیگران (به ترتیب حروف الفبا):

امیر حسین امرایی نیا، نسترن باقرزاده، پریسا بنی‌آدم، افسانه پرمر، محسن تمیزی، حمید تنقطار، فاطمه جنیدی، امیر حسین جوانی، مجتبی جهان‌فکر، حسین حاتمی، مسعود حاتمی، فاطمه حسینی، شیما دهقان، کیمیا رحمانی، سعید رهنورد، بهروز سپانلو، محمد پویا سرلک، مرتضی سلیمی، مهتاب شکریان، پیام شهرتی، محمدحسین قاسمی، محمد امین کارخانه‌چی، الهه کیانی، مهرداد میرزا احمدی، احمد نیک‌پور، فهیمه هرمزی، رویا یاحق.