درباره نمایش نمایش حکم مرگ به سبک ارمنی‌ها: قانون جدید زیستن

دوشنبه 25 شهریور 1398 ساعت 23:19

آرخه نیوز _ رضا آشفته: مایش «حکم مرگ به سبک ارمنی‌ها» به نویسندگی پرچ زیتونتسیان، ترجمه آندارنیک خچومیان و کارگردانی نادر نادرپور از ششم تا پانزدهم شهریور ماه ساعت 21 در تالار حافظ اجرا می‌شود و اگر شما به مسائل اجتماعی و فرهنگی علاقه مندید و به ویژه به نمایشنامه نویسان کشورهای همسایه اهمیت می دهید، ناگفته نماند که ارمستان یک کشور کوچک با پیشینه تئاتری بسیار بالاست بنابراین خواندن و دیدن نمایش هایی به قلم نویسندگان این دیار می تواند بیانگر چنین پیشینه ارزشمندی باشد. آندارنیک خچومیان نیز مترجم آثار ارمنی است و او در این سالها بسیاری از این نویسندگان توانمند را به تئاتر ایران شناسانده است.

در خلاصه داستان این نمایش آمده است؛ بر اساس قانون جدید مرگ و زندگی که توسط نمایندگان دولت ارمنستان تصویب می شود، هنرمندان برای جامعه انگل محسوب می‌شوند و در این میان آود رشتونی شاعر که محکوم به مرگ است برای زنده ماندن تقلا می کند.

پرچ زیتونسیان، داستان سرا، نمایش نامه نویس و مترجم شهیر، 18 جولای 1938 در اسکندریه چشم به جهان گشود و دانش آموخته دانشگاه تربیت معلم پایتیگورسک و نیز دوره عالی فیلم نامه نویسی مسکو است. آثار او تاکنون به 11 زبان از جمله انگلیسی، فرانسه، روسی و... ترجمه شده و جوایز بسیاری دریافت کرده است. پرچ زیتونسیان عضو افتخاری آکادمی علوم اجتماعی و هنری رم، تیبرنیا است و به دریافت القاب شهسوار هنر ارمنی و شهروند افتخاری ایروان نائل آمده است. دو نمایش نامه «قیام کنید»،‌ «دادگاه رسمی است» و «سکوت بزرگ» از او که به مسئله نسل کشی ارمنیان می پردازد، سالهاست که در بسیاری از نقاط جهان اجرا می شود.

بازیگران این نمایش: جواد اینانلو، نادر نادرپور، حسین کرمی، صدیقه مرادی، مژگان اخلاقی، مهرناز بختیاری، مهدی افشاری، آرام احمری نیا، سهیل عباسی، شعبان حاتمی، ماهان خاتمی، کیمیا سلحشوری، فرزاد برخورداری، سارا عسگری، امید قاسمی، میثم ترکمند، علی مددی، مینا سهل آبادی، یاسر بوجاری، علی ساکی، زهرا عبداللهی، احمد شاهوار، غلامرضا مرادی، امیرحسین مظفری، رامتین سلیمانی، ستاره شمس، اکرم جمالی هستند. بازیگران جوانی که به دنبال ارائه توانمندی های خویش برآمده اند و نادرپور بارها با همین جوانها توانسته در صحنه حضور موثری را نمایان کند.