درباره نمایش امروز روز خوبی است برای مردن: چهل سال رویدادهای عجیب و غریب

سه شنبه 26 شهریور 1398 ساعت 11:25

آرخه نیوز _ رضا آشفته: نمایش « امروز، روز خوبیست برای مردن» درباره جنگ و مهاجرت است. جنگی به وقوع پیوسته اما همچنان پس از چهل سال شاهد رویدادهای عجیب و غریب ناشی از آن هستیم. اگر به مسائل و آسیب های جنگ علاقه مندید و نسبت به تئاتر مستند و روایی حساسیت ویژه ای دارید، دیدن این نمایش را از دست ندهید. کمال هاشمی قبلا دستیار امیررضا کوهستانی بوده اما حالا به شیوه و نگاه خود دارد در تئاتر ایران خود را مطرح می کند بنابراین دیدن و دنبال کارهای او نیز برای برخی می تواند مقید واقع شود.

ساختار اجرایی نمایش تلفیقی از ۲ مدیوم تئاتر و سینماست و کار به شیوه ای مستندگونه روایت می‌شود به این ترتیب که انگار یکی از کاراکترها در حال ساخت مستندی از زندگی شخصیت دیگر نمایش است و در این میان گذشته این دو شخصیت دختر جوان و اتفاقاتی که برایشان رخ داده است نیز مرور می‌شود. به دلیل ضرورت متن و داستانی که روایت می‌شود از ویدئو پروجکشن در کار استفاده شده اما این استفاده به شیوه‌ای متفاوت که کمتر دیده شده به کار گرفته می‌شود.

در این نمایش ملاقات ۲ دختر در یک مکان که یکی از آن‌ها مهاجر جنگ زده است و دیگری در دوران جنگ به کشوری دیگر مهاجرت کرده باعث می‌شود که تاثیرات جنگ روی زندگی ۲ نفر که هرکدام به شکل متفاوتی مهاجرت کرده‌اند، به تصویر کشیده شود. مونا یک دختر جنگ‌زده است که در ادامه ماجراهایی که برایش اتفاق افتاده، در خانه‌ای مخروبه و خالی از سکنه زندگی می‌کند. یلدا که در زمان جنگ به همراه خانواده‌اش به کشوری دیگر مهاجرت کرده، به ایران می‌آید که خانه پدری‌اش را بفروشد. او تصمیم می‌گیرد که برای آخرین بار خانه را ببیند و از آن فیلم بگیرد که در خانه با مونا مواجه می‌شود. مونا سوژه خوبی برای فیلمش است.

بازیگران این نمایش شیوا فلاحی و سارا سجادی هستند و این دو به همان شیوۀ مرسوم کارهای کوهستانی به شیوه مینیاتوری بازی می کنند و کمترین حس ممکن را نسبت به اتفاقات و روابط پیرامونی شان ارائه می کنند.