درباره نمایش احتمال اشتباه: آمیزشی از جهان اساطیری

پنجشنبه 05 دی 1398 ساعت 14:11

آرخه نیوز _ رضا آشفته: احتمال اشتباه به دنبال بیان ایرانی از یک قصه ایرانی است و در آن آمیزشی از جهان اساطیری و مسائل امروزی که گریبانگیرمان شده است، مطرح می سازد. به همین خاطر نیز دیدن نمایش احتمال اشتباه خالی از لطف نخواهد بود.

اینکه روزگاری کهن سهرابی بوده که در سمنگان از پدری ایرانی و مادری سمنگانی در یک ازدواج یک شبه به وجود آمده، حالا به دنبال کسب هویت است و دلش می خواهد به ریشه هایش برگردد و برای اینکار باید که در مسیر پر از خطری قرار بگیرد بی آنکه بداند کسب هویت به همین سادگی ها نیست که بتواند در یک لحظه به دستش بیاورد... در مقابل جوانان این روزگار با آنکه در بطن هویت ملی خود هستند اما بی خبر از آن، به دنبال نوعی بی هویتی در گریز از وطن، به دنبال مهاجرت در دوردستها خود را آواره می کنند. زبان و فرهنگ از جمله شاخص های مهم هویتی است که فردوسی بزرگ در شاهنامه اش به بیان حماسی آن را برای سده های بسیار آفریده است و می توان ایمان داشت که خواندن این کتاب هر ایرانی را متوجه وجوه پنهان و آشکارش خواهد کرد و حالا هر نقل و روایتی از آن در زمانۀ اکنون خود اثری در جهت بیداری مخاطبانش خواهد بود.  

حسین جمالی نگاه پژوهشی به جریان تئاتر دارد و بی ادعا دارد کارش را می کند و مشتاقانه همه را می شنود و به جان و دل هم این کار را می کند و از نقدها بهره های بهتر را در روال کار کردن هایش خواهد برد. او نقالی و تعزیه و نمایش های شادی آور و روحوضی را به دقت مطالعه کرده و به شناخت نسبی و کارکردی از آنها در اجراهایش رسیده است، چنانچه بخش بسیاری از این درک و دریافت را در اجرای احتمال اشتباه خواهید دید. بازیگران نیز پیرو چنین نگاهی بوده اند که هم در فضای کهن ایرانی سیر و سیاحت کنند و هم با اشراف بر تکنیک های بازی در نقالی و تعزیه بتوانند راویان توانمندی برای یک روایت کاملا ایرانی باشند.

 نمایش "احتمال اشتباه" به نویسندگی و کارگردانی حسین جمالی یک کلاژ با محوریت داستان "رستم و سهراب" است که روایت آن از دید تهمینه مادر سهراب شکل گرفته و با داستان‌هایی در عصر حاضر تلفیق شده است. این نمایش به تهیه‌کنندگی مشترک بنیاد آموزشی هنری رودکی و گروه نمایش "نیست" اجرا می‌شود. گروه تئاتر "نیست" در راستای فعالیت‌های آموزشی و اجرایی خود تلاش کرد تا حاصل برگزاری کارگاه آموزشی "بازیگری- روایت موزیکال" را که با عنوان پروژه "هدهد" در ابتدای امسال برگزار شد به شکل یک نمایش روی صحنه ببرد.

در این نمایش بازیگرانی همچون مجید رحمتی، حمید رحیمی، آرش غلام آزاد، بهناز نادری، مهتاب شهریاری، مهدی مختاری،  مونا آثار جوی، المیرا احمد، احسان امینی، طاها حسنوند، پریا زنجیرانی، نیکا فرامرزی،‌هانیه کلهر، مائده کیوانی، شیما ملکی، ستاره موسوی‌ها، ستار ناصری و اسما یدالهی بازی می‌کنند.